Różnica między płatnymi i darmowymi serwerami proxy - StableProxy

Opublikowany

лип. 25-е, 2024

Temat

podręcznik

Czas czytania

10 min

Blog
Author

Autor

StableProxy

Zalety i wady płatnych i darmowych serwerów proxy.

Serwery proxy są przede wszystkim stosowane do równoległego przetwarzania zapytań w profesjonalnych narzędziach SEO, SMM i innych. W tym artykule omówimy, które serwery proxy są najbardziej odpowiednie do tych celów - płatne czy darmowe.

Serwery proxy mogą zapewniać obejście ograniczeń geograficznych i realizację specjalistycznych funkcji, takich jak czyszczenie i kompresja ruchu, a także równoważenie obciążenia. Jednak realizacja tych funkcji wymaga wynajęcia pełnowymiarowego serwera internetowego i zainstalowania na nim odpowiedniego oprogramowania, tworząc własny serwer proxy. Ten proces wymaga umiejętności i kompetencji i jest skierowany na wąską specjalizację.

Dlatego serwery proxy są najbardziej efektywne do rozwiązywania problemów biznesowych: zbierania informacji o konkurencji, śledzenia pozycji w wynikach wyszukiwania, analizy cen, sprawdzania skuteczności reklamy itp.

Wybór odpowiedniego serwera proxy jest ważną decyzją, ponieważ rynek oferuje zarówno płatne, jak i darmowe opcje. Twój wybór zależy od Twoich konkretnych potrzeb i budżetu. W biznesie ważne jest efektywne zarządzanie zasobami, a oszczędzone środki można zainwestować w rozwój.

Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między darmowymi a premium serwerami proxy. Zaczniemy od darmowych opcji.

Darmowe proxy

Darmowe proxy są szeroko dostępne i nie są rzadkością. Mogą mieć różne typy. Na przykład, takie proxy mogą być wbudowane w oprogramowanie w celu rozszerzenia jego funkcjonalności, zapewniać dostęp (i równocześnie równoważenie ruchu) do określonych usług/stron itp.

Jednak takie darmowe proxy nie są odpowiednie do rozwiązania Twoich osobistych problemów, zwłaszcza jeśli są one związane z działalnością komercyjną.

Jeśli o tym pomyśleć, darmowych serwerów proxy nie będzie tak dużo, przede wszystkim będą to serwery proxy o ogólnym przeznaczeniu. Będzie bardzo trudno znaleźć darmowe serwery proxy dla mieszkańców, nie mówiąc już o mobilnych serwerach proxy. Jednak te ostatnie są najbardziej niezawodne i wygodne do parsowania lub innych zadań związanych z dużą ilością zapytań.

Inny wariant darmowych serwerów proxy to wersja demo lub specjalna oferta marketingowa od płatnej usługi. Ale w tym przypadku serwery proxy będą dostarczane z różnymi ograniczeniami: albo lista adresów będzie bardzo mała, albo serwery proxy będą dostarczane na krótki czas.

Zalety darmowych serwerów proxy

 • Główną i najbardziej oczywistą zaletą darmowych serwerów proxy jest to, że są darmowe. Możesz oszczędzić, nie wydając pieniędzy na wynajem, a to jest oczywiste, więc nie ma sensu dyskutować na ten temat.
 • Zaletą darmowych serwerów proxy jest również to, że można je łatwo wymienić. Jeśli masz dużą listę darmowych serwerów proxy, możesz łatwo przełączać się między nimi, nawet dla każdego pojedynczego zapytania, a ich dostępność ułatwia ten proces. Jednak głównym problemem jest znalezienie takiej listy, która byłaby na tyle duża, że spełniałaby wszystkie Twoje potrzeby bez ograniczeń.
 • Podobnie jak w przypadku płatnych odpowiedników, darmowe serwery proxy pozwalają znaleźć opcje z potrzebnych punktów geograficznych. Istnieją nawet specjalistyczne usługi, które dostarczają przefiltrowaną listę darmowych serwerów proxy według cech geograficznych i typu serwera (SOCKS, HTTP, HTTPS, anonimowy itp.).
 • Darmowe serwery proxy mogą również służyć jako wersja testowa płatnych usług, pozwalając ocenić jakość, funkcjonalność i niezawodność serwerów proxy przed zakupem.

Wady darmowych serwerów proxy

 • Szybko działające darmowe serwery proxy wydają się czymś nieosiągalnym i często okazują się raczej mitem. Ich szerokie stosowanie przez wielu użytkowników szukających wygody bez kosztów, prowadzi do szybkiego obniżenia przepustowości, ponieważ zasoby są dzielone między wszystkimi. W rezultacie korzystanie z takich serwerów proxy staje się praktycznie niemożliwe. Aby kontynuować pracę, trzeba albo szukać nowego darmowego adresu, albo czekać, aż ukończy się napływ użytkowników, co może zająć dużo czasu, a czas w biznesie to też pieniądze. Jeśli zdecydujesz się nie szukać serwerów proxy samodzielnie, to prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za usługi specjalisty.
 • Połączenia z darmowymi serwerami proxy są zazwyczaj niestabilne. Nawet jeśli kilka minut temu serwer proxy działał poprawnie, teraz może być przeciążony lub nieaktywny. Trudno przewidzieć długoterminową pracę konkretnego serwera proxy.
 • Większość darmowych serwerów proxy to serwery, a ich adresy IP mogą być łatwo wykryte przez systemy ochrony przed oszustwami i zablokowane jako podejrzane. Może to prowadzić do dodatkowych opóźnień związanych z obchodzeniem captchy lub oczekiwaniem na zdjęcie blokady.
 • Poziom prywatności podczas korzystania z darmowych serwerów proxy jest bardzo niski i nie może być sprawdzony. Nawet jeśli serwer proxy jest anonimowy, to nie gwarantuje, że dostawca nie rejestruje Twoich zapytań i nie sprzedaje Twoich danych osobowych stronom trzecim.
 • Nikt nie daje żadnych gwarancji dotyczących wydajności, przepustowości lub bezpieczeństwa darmowych serwerów proxy. Zawsze są one dostarczane "takie jakie są", a ich korzystanie wiąże się z pewnym ryzykiem.

Podsumowanie.

Darmowe serwery proxy są przydatne tylko do realizacji określonych typów zadań, które nie obejmują przesyłania poufnych danych. W takim przypadku, potrzebny jest dostęp do dużej liczby darmowych adresów IP, które są wygodnie posortowane według ich cech i ilości przesyłanego ruchu.

Jednak dostępność takich serwerów proxy zawsze stanowi problem. Przy dużej liczbie użytkowników, którzy chcą korzystać z darmowych serwerów proxy, kanały mogą szybko ulec przeciążeniu, a serwery proxy mogą ulec awarii. Czas poświęcony na poszukiwanie nowych list adresów, może przekroczyć koszt płatnych serwerów proxy.

Płatne proxy

W przypadku ustanowienia stosunków płatnych między stronami pojawiają się dodatkowe zobowiązania i gwarancje, takie jak oficjalne umowy, ustanowienie standardów jakości obsługi (SLA) itp.

Wybór płatnych serwerów proxy daje znacznie więcej możliwości w porównaniu z darmowymi alternatywami. Istnieje wiele różnych typów serwerów proxy, które mogą być specjalnie stworzone do rozwiązania konkretnych problemów biznesowych.

Na przykład, możesz wynająć adresy IP w określonych obszarach geograficznych i korzystać z całego ruchu wyłącznie dla swoich celów, nie dzieląc go z innymi użytkownikami.

Wśród najbardziej wygodnych opcji do realizacji zadań biznesowych są serwery proxy dla mieszkańców i mobilne. Pozwalają one skutecznie rozwiązać problemy takie jak uruchamianie botów do wysyłania spamu lub zarządzanie wieloma kontami w mediach społecznościowych, na przykład w Instagramie.

Zalety płatnych serwerów proxy

 • W wielu przypadkach podczas korzystania z płatnych serwerów proxy nie dzielisz kanału internetowego z innymi użytkownikami (z wyjątkiem płatnych wspólnych serwerów proxy). Zapewnia to stabilny i nieprzeciążony kanał internetowy bez żadnych ograniczeń. Szybkość pracy płatnych serwerów proxy może osiągać imponujące 100 Mb/s a nawet 1 Gb/s, w zależności od charakterystyki końcowego sprzętu i trasy.
 • Płatni dostawcy serwerów proxy zazwyczaj oferują oficjalne gwarancje dostępności i jakości usług. Jeśli coś nie działa prawidłowo, klient może zwrócić się do działu wsparcia technicznego. Specjaliści mogą podjąć kroki w celu rozwiązania problemu, zastąpić problematyczny serwer proxy lub zwrócić pieniądze w przypadku niewłaściwej obsługi.
 • Płatni dostawcy serwerów proxy nie sprzedają danych swoich klientów osobom trzecim, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności. Jednak należy pamiętać, że serwery proxy nie mogą całkowicie wyeliminować lub usunąć prywatnych informacji z przepływu danych.
 • Wynajmując serwery proxy dla mieszkańców i mobilne, można liczyć na szerszy zakres funkcji: możliwość szczegółowego filtrowania adresów według parametrów geograficznych (aż do wyboru miasta i operatora sieci), automatyczne lub ręczne rotowanie adresów IP, wygodne ładowanie danych w odpowiednim formacie, dostęp do API i inne możliwości.

Wady płatnych serwerów proxy

 • Jednym z głównych różnic płatnych serwerów proxy jest to, że wymagają one opłaty. Przy tym, cena usługi w dużej mierze zależy od jakości serwisu i popytu na niego. Na przykład, często cena serwera proxy zależy od ilości przesyłanego ruchu, co może znacznie wpływać na budżet.
 • Warto zauważyć, że nawet najbardziej anonimowe serwery proxy nie są w stanie ukryć ruchu. To zadanie jest rozwiązywane tylko za pomocą zaszyfrowanych tuneli, które są dostępne w serwisach VPN, ale nie zawsze są odpowiednie dla masowych zadań.
 • Możliwości techniczne mocno zależą od typu proxy, a to, czy są płatne czy darmowe, nie zawsze wpływa na rozwiązanie tych zadań. Na przykład, nie można zwiększyć prędkości pracy serwerów proxy mobilnych. Te typy serwerów proxy mają krótki cykl życia.
 • Ponadto, jeśli operator nie ma proxy w konkretnym miejscu, nie będzie rozszerzał geografii wyłącznie na Twoją prośbę. Rozwój sieci to proces, który z pewnością postępuje, ale nie zawsze od razu odpowiada na wszystkie potrzeby i życzenia użytkowników.

Wnioski

Niewątpliwie praca płatnych serwerów proxy wiąże się z różnymi aspektami technicznymi, ale ważne jest, aby podkreślić, że w tym przypadku klient otrzymuje oficjalne gwarancje i wysoką jakość obsługi.

Do skutecznego realizowania zadań biznesowych ważne są także takie elementy jak wsparcie techniczne, wygodny panel użytkownika, dostęp do API, zrozumiała dokumentacja techniczna, różnorodny wybór/asortyment serwerów proxy. Wszystko to jest dostępne tylko dla serwerów proxy klasy premium, co czyni je najlepszym wyborem do rozwiązywania problemów biznesowych.

Stableproxy oferuje do wynajęcia serwery proxy mobilne i rezydencjalne. Są one lepsze od innych typów serwerów proxy do rozwiązywania problemów związanych z analizą (parsing), SEO i SMM.

Mamy serwery proxy dla centrów danych, które mogą być zwykłe lub prywatne, z różnymi pakietami taryfowymi i krajami, z dużym pulą krajów rezydencjalnych.

Dla SMM i SEO najlepsze są tylko serwery proxy rezydencjalne i mobilne.