Web crawling Jak indeksować Google bez ryzyka blokady?

Opublikowany

лип. 25-е, 2024

Temat

podręcznik

Czas czytania

10 min

Blog
Author

Autor

StableProxy

Google Scraping

W dzisiejszych czasach, web scraping staje się krytyczne dla każdego biznesu, który pragnie uzyskać przewagę konkurencyjną. Zapewnia szybkie i efektywne zbieranie danych z różnych źródeł, stając się kluczowym elementem w tworzeniu zaawansowanych strategii biznesowych i marketingowych.

Podchodząc poważnie do kwestii, web scraping rzadko powoduje problemy. Jednakże, w przypadku braku przestrzegania najlepszych praktyk web scraping, istnieje większe ryzyko zablokowania. Dlatego jesteśmy tutaj, aby podzielić się z Wami skutecznymi metodami unikania blokad podczas scrapowania Google.

Czym jest scraping?

W uproszczeniu, web scraping to proces zbierania danych publicznie dostępnych z witryn internetowych. Oczywiście, można to robić ręcznie - wszystko, czego potrzebujesz, to umiejętność kopiowania i wklejania potrzebnych informacji oraz elektroniczna arkusz do jej śledzenia. Jednakże, dla oszczędności czasu i zasobów finansowych, zarówno osoby prywatne, jak i firmy, preferują zautomatyzowany web scraping, kiedy publiczne informacje są pobierane za pomocą specjalistycznych narzędzi. Mówimy tutaj o skrypcie, który jest preferowany przez tych, którzy chcą zbierać dane szybko i przy mniejszym koszcie.

Chociaż istnieje wiele firm oferujących narzędzia do web scraping, często są one trudne do użycia, a czasem ograniczone do określonych celów. Nawet kiedy znajdujesz narzędzie, które wydaje się idealne, nie gwarantuje ono 100% sukcesu.

Aby ułatwić pracę dla wszystkich, opracowaliśmy zestaw potężnych narzędzi do scrapowania.

Dlaczego scraping jest ważny dla Twojego biznesu?

Nikogo nie zaskoczy, że Google jest największym repozytorium informacji, w którym można znaleźć wszystko: od świeżych danych rynkowych i trendów do recenzji klientów i cen produktów. Dlatego, aby wykorzystać te dane dla celów biznesowych, firmy przeprowadzaj scrapowanie danych, które pozwala na wydobycie informacji.

Oto kilka popularnych sposobów, w jaki sposób firmy wykorzystują scraping Google do stymulowania wzrostu biznesu:

  • Monitorowanie i analiza konkurencji
  • Analiza sentymentu
  • Badania biznesowe i generowanie leadów

Teraz przejdźmy do celu Twojej obecności tutaj - aby dowiedzieć się o skutecznych sposobach unikania blokad podczas wyszukiwania w Google.

8 sposobów na unikanie blokad podczas scrapingu Google

Każdy, kto kiedykolwiek próbował zająć się web scraping, wie, że może to być dość skomplikowane, zwłaszcza jeśli brakuje Ci wiedzy o najlepszych praktykach web scraping.

Dlatego oto specjalnie opracowany lista porad, które pomogą upewnić się, że Twoje przyszłe działania scrapingu będą udane:

Zmień adresy IP

Zaniechanie korzystania z rotacji adresów IP to błąd, który może pomóc technologiom antyscrapingowym Cię wykryć. Jest to związane z tym, że wysyłanie zbyt wielu zapytań z tego samego adresu IP zazwyczaj sprawia, że cel uznaje Cię za zagrożenie, innymi słowy, bota do scrapingu.

Ponadto, rotacja adresów IP sprawia, że wyglądasz jak wielu unikalnych użytkowników, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo spotkania się z CAPTCHA lub, co gorsza, z banem. Aby uniknąć używania tego samego IP dla różnych zapytań, możesz spróbować korzystać z Google Search API z rozbudowaną rotacją proxy. Pozwoli to na bezproblemowe skanowanie większości celów i cieszenie się 100% sukcesem.

A jeśli szukasz proxy z prawdziwych urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych, zwróć uwagę na nas - ludzie mówią, że jesteśmy jednym z najlepszych dostawców proxy na rynku.

Używaj prawdziwych agentów użytkowników

Agent użytkownika, typ nagłówka żądania HTTP, zawiera informacje o typie przeglądarki i systemu operacyjnego i jest dołączany do żądania HTTP wysyłanego na serwer internetowy. Niektóre witryny internetowe mogą analizować, łatwo wykrywać i blokować podejrzane zestawy nagłówków HTTP(S), które nie wyglądają jak zestawy nagłówków wysyłane przez organicznych użytkowników.

W związku z tym, jednym z ważnych kroków, które należy podjąć przed wydobyciem danych z Google, jest stworzenie zestawu nagłówków podobnych do organicznych. Pozwoli to Twojemu skanerowi sieciowemu wyglądać jak legalny gość. Aby ułatwić wyszukiwanie, zapoznaj się z tą listą najpopularniejszych agentów użytkowników.

Również stosowne jest przełączanie się między kilkoma agentami użytkowników, aby nie było nagłego wzrostu liczby zapytań od jednego agenta użytkownika do określonej witryny internetowej. Jak w przypadku adresów IP, korzystanie z tego samego agenta użytkownika ułatwia jego identyfikację jako bota i prowadzi do zablokowania.

Używaj przeglądarki bez głowy

Niektóre z najbardziej skomplikowanych celów Google używają rozszerzeń, czcionek internetowych i innych zmiennych, które można śledzić, uruchamiając Javascript w przeglądarce użytkownika końcowego, aby określić, czy żądania są legalne i pochodzą od prawdziwego użytkownika.

Dla skutecznego wydobycia danych z tych stron internetowych, może Ci być potrzebna przeglądarka bez głowy. Będzie działać tak samo jak każda inna przeglądarka; tylko przeglądarka bez głowy nie będzie skonfigurowana z graficznym interfejsem użytkownika (GUI). Oznacza to, że taka przeglądarka nie będzie wyświetlać całego dynamicznego treści, które są potrzebne do pracy użytkownika, którą w ostatecznym rozrachunku nie pozwoli Ci zablokować podczas zbierania podczas zbierania danych na wysokiej prędkości.

Zastosuj rozwiązania CAPTCHA

Rozwiązania CAPTCHA to konkretne usługi, które są w stanie odkodować męczące puzzle spotykane podczas przechodzenia na określoną stronę lub stronę internetową. Wyróżniamy dwa typy tych puzzli:

  • Metoda ludzka - tutaj ludzie wykonują zadania i wysyłają Ci wyniki;
  • Zautomatyzowany - tutaj używa się potężnej technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do identyfikacji i rozwiązania puzzli bez bezpośredniego interwencji ludzi.

Ponieważ CAPTCHA są powszechnie używane na stronach internetowych, które starają się upewnić się, że ich odwiedzający są prawdziwymi osobami, ważne jest stosowanie rozwiązań CAPTCHA w procesie scrapowania danych z wyszukiwarek. Pomogą Ci one szybko pokonać te przeszkody i, co najważniejsze, pozwolą Ci scrapować bez strachu.

Obniż prędkość scrapingu i ustaw interwały między zapytaniami

Podczas gdy ręczne zbieranie danych zajmuje dużo czasu, boty do scrapingu mogą to robić z dużą prędkością. Jednakże super szybkie zapytania nie są potrzebne - strony mogą zostać przeciążone z powodu wzrostu ruchu przychodzącego, a Ty możesz zostać zablokowany za nieodpowiedzialne scrapowanie.

Z tego względu równomierne rozłożenie zapytań w czasie jest kolejnym kluczowym zasadą do uniknięcia blokad. Możesz także dodać losowe opóźnienia pomiędzy różnymi zapytaniami, aby uniknąć tworzenia wzorca scrapingu, który może być łatwo wykryty przez strony i prowadzić do niechcianej blokady.

Innym przydatnym pojęciem, które warto zastosować w Twoim działaniu scrapingu, jest planowanie zbierania danych. Na przykład, możesz z góry przygotować harmonogram scrapingu, a następnie używać go do wysyłania zapytań z stałą prędkością. W ten sposób proces będzie odpowiednio zorganizowany, a Ty będziesz mniej prawdopodobnie wysyłać zapytania zbyt szybko lub rozkładać je nierównomiernie.

Wykrywanie zmian na stronie internetowej

Ekstrakcja danych to nie ostatni krok w procesie gromadzenia danych. Nie można zapominać o parsowaniu - procesie, w którym surowe dane są analizowane w celu odfiltrowania potrzebnych informacji, które mogą być zorganizowane w różne formaty danych. Podobnie jak scraping stron internetowych, parsowanie danych spotyka się także z problemami. Jednym z takich problemów jest zmieniająca się struktura stron internetowych.

Strony internetowe nie mogą być zawsze statyczne. Ich układy są aktualizowane, aby dodawać nowe funkcje, poprawiać doświadczenia użytkowników, zaktualizować wygląd marki, itp. I choć te zmiany poprawiają interakcje użytkowników ze stronami, mogą one również prowadzić do problemów z parserami. Główna przyczyna polega na tym, że parsery są zazwyczaj projektowane na podstawie konkretnego układu strony internetowej. Jeśli układ strony zmieni się, parser nie będzie w stanie wydobyć oczekiwanych przez ciebie danych bez wcześniejszej rekonfiguracji.

Dlatego konieczne jest, abyś był w stanie wykrywać i śledzić zmiany na stronie internetowej. Najczęstszym sposobem na to jest monitorowanie wyników pracy parsera: jeśli jego zdolność do analizowania określonych pól spada, prawdopodobnie oznacza to, że struktura strony uległa zmianie.

Unikaj scrapowania obrazów

Nie jest tajemnicą, że obrazy to obiekty o dużym rozmiarze danych. Zastanawiasz się, jak to może wpływać na proces ekstrakcji obrazów?

Po pierwsze, scraping obrazów wymaga dużej ilości miejsca do przechowywania i dodatkowej pojemności pasma. Ponadto, obrazy są zwykle ładowane w miarę wykonywania fragmentów Javascript w przeglądarce użytkownika. Może to znacznie skomplikować proces zbierania danych, a także spowolnić działanie scrapera.

Wydobywanie danych z pamięci podręcznej Google

Na koniec, ekstrakcja danych z pamięci podręcznej Google to kolejny możliwy sposób na uniknięcie blokady podczas scrapingu. W tym przypadku, zamiast zwracać się do samej strony, będziesz musiał wysłać zapytanie do jej zcacheowanej wersji.

Chociaż ta metoda wydaje się solidna, ponieważ nie wymaga bezpośredniego dostępu do strony internetowej, należy pamiętać, że jest ona odpowiednia tylko do celów, które nie obejmują poufnych informacji, które mogą zmieniać się z czasem.

Podsumowanie

Scraping Google to działanie, które wiele firm podejmuje, aby uzyskać publicznie dostępne dane, niezbędne do ulepszenia swoich strategii i podejmowania uzasadnionych decyzji. Jednakże, warto pamiętać, że scraping wymaga dużo pracy, jeśli chcesz robić to na stałe.