Statyczne i rotacyjne serwery proxy - porównanie od StableProxy

Opublikowany

лип. 25-е, 2024

Temat

podręcznik

Czas czytania

10 min

Blog
Author

Autor

StableProxy

Statyczne i rezydentne serwery proxy: ich rola i cechy

Serwery proxy odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu istotnych analiz internetowych.

Czym jest serwer proxy?

Serwer proxy pełni rolę pośrednika między klientem, który żąda strony internetowej, a serwerem, który dostarcza tę stronę. Zapewniają anonimowość, omijając restrykcje wprowadzane przez wiele stron internetowych w celu ochrony przed usuwaniem swoich zasobów.

Dlaczego potrzebujemy serwerów proxy?

Wiele firm jest zainteresowanych gromadzeniem dużych ilości danych internetowych, aby wspierać swoje potrzeby w zakresie analizy reklam, monitoringu cen, śledzenia mediów społecznościowych, zarządzania reputacją lub gromadzenia danych.

Niestety, wiele stron internetowych ogranicza rodzaje danych, które można zbierać z ich zasobów. Prawie wszystkie strony internetowe mają plik robots.txt, który opisuje zasady, których właściciel strony chciałby, by przestrzegały skanery internetowe.

Wiele stron nakłada ograniczenia na web-boterów. Takie ograniczenia obejmują ograniczenia geograficzne (strona jest dostępna tylko dla odwiedzających z określonych regionów geograficznych) i ograniczenia na ilość zapytań (100 zapytań na 5 minut). Wykrycie takiej aktywności może prowadzić do wprowadzenia technologii blokowania, takich jak CAPTCHA, lub po prostu odmowy ładowania strony.

Serwery proxy mogą pomóc ominąć te ograniczenia, kierując ruch przez adresy IP, które wyglądają jak legalni odwiedzający.

Czym jest statyczny serwer proxy?

Adres IP statycznego serwera proxy pozostaje niezmieniony z czasem. Statyczne serwery proxy to grupy adresów IP, które centra danych i dostawcy internetu sprzedają lub wynajmują.

Statyczne serwery proxy mają szereg zalet. Ponieważ między zapytaniem a docelową stroną internetową jest tylko jeden "skok", działają szybciej. Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość zachowania adresu IP "na całe życie" - będzie on Twój do czasu, kiedy go potrzebujesz.

Statyczne serwery proxy mają również pewne wady. W zależności od Twoich potrzeb, oferta statycznych adresów IP może nie spełniać wszystkich geograficznych wymagań co do zbierania danych. Niektóre sklepy internetowe, takie jak Amazon, blokują statyczne adresy IP, które wysyłają zbyt wiele zapytań.

Czym jest serwer proxy rezydenta?

Serwery proxy dla mieszkańców zapewniają nowy adres IP, jeśli bieżący adres IP nie jest już dostępny lub jeśli skonfigurowałeś automatyczną rotację adresów IP w menedżerze proxy. Adresy IP mogą zmieniać się po określonym czasie (sekundy/minuty), po określonej liczbie żądań lub gdy adres IP, którego używasz, staje się niedostępny. System zarządzania proxy kontroluje, kiedy i jak będą Ci przypisywane nowe adresy IP. Serwery proxy dla mieszkańców uzyskują adresy z puli domowych lub mobilnych adresów IP. Użytkownicy decydują się podłączyć swoje urządzenia do sieci w zamian za darmową lub bez reklam aplikację.

Serwery proxy dla mieszkańców mają szereg zalet w porównaniu do statycznych serwerów proxy. Po pierwsze, serwery proxy dla mieszkańców używają adresów IP z milionów domowych i mobilnych urządzeń. To pozwala na geograficzne targetowanie na poziomie miasta/stanu. Po drugie, połączenie rezydentnych adresów IP i legalnych adresów IP z domowych/mobilnych urządzeń sprawia, że rezydentne adresy IP są bardzo trudne do wykrycia.

Serwery proxy rezydentne mają trzy główne wady. Rotujące proxy działają wolniej niż statyczne. W procesie następuje dodatkowy "skok", kiedy serwer proxy bramy musi przypisać nowy adres IP. Pula adresów IP (rezydentów/mobilnych urządzeń) zwykle ma mniejszą przepustowość niż serwery proxy centrum danych lub dostawcy. Na koniec, serwery proxy rezydentne są zazwyczaj droższe, ponieważ dostawca serwera proxy musi dostarczać i utrzymywać miliony adresów IP.

Porównanie statycznych i rezydenckich serwerów proxy

Statyczne serwery proxy

 • Adresy IP są nabywane lub wynajmowane od centrów danych lub dostawców
 • Nadają się dla firm, które pracują z mniej skomplikowanymi stronami internetowymi, które mogą skorzystać na szybszym pulu statycznych adresów IP. Dołączone przypadki użycia: zarządzanie kontami i sprawdzanie reklam.
 • Można wykryć

Rezydenckie serwery proxy

 • Nowy adres IP jest przypisywany, jeśli jest to skonfigurowane.
 • Nadają się dla firm zajmujących się tworzeniem skomplikowanych stron internetowych, które mogą czerpać korzyści z rotacji IP
 • Trudno wykryć

Używanie statycznych i rezydenckich serwerów proxy

Scenariusze użycia statycznych i rezydenckich serwerów proxy znacznie się różnią. Najczęstsze przypadki użycia obejmują

Zastosowanie statycznego serwera proxy

 • Sprawdzanie reklam. Wyświetlanie reklam z perspektywy użytkownika z określonej strefy geograficznej pomaga marketologom upewnić się, że odpowiednie reklamy docierają do docelowej grupy odbiorców i prowadzą na odpowiednią stronę docelową.
 • Testowanie penetracji sieci. Standard ISO 27001 wymaga przeprowadzenia testu penetracji. Statyczne serwery proxy mogą zapewnić niezbędną objętość, szybkość i anonimowość do skutecznego testowania.
 • Zarządzanie kontami w mediach społecznościowych. Zarządzanie wieloma kontami na Facebooku, Instagramie i innych mediach społecznościowych z różnych lokalizacji geograficznych.
 • Zarządzanie wizerunkiem. Statyczne serwery proxy są idealne do zbierania informacji o reputacji Twojej firmy w Internecie, w tym pozytywnych i negatywnych opinii, wzmianek w prasie i mediach społecznościowych.

Zastosowanie serwera proxy rezydenckiego

 • Analiza konkurencyjnego rynku w handlu elektronicznym. Zbieranie informacji o cenach i dostępności produktów od konkurentów.
 • Analiza biznesowa. Wydobywanie wrażliwych publicznych danych, takich jak informacje z LinkedIn, wymaga anonimowości i skalowalności, które mogą zapewnić serwery proxy rezydenckie.

Podsumowanie

Zarówno statyczne, jak i dynamiczne proxy mają swoje zalety i wady. Przy wyborze między nimi należy zadać sobie następujące pytania: Jak skomplikowaną stronę internetową planuję skanować? Czy potrzebuję tych adresów IP na dłuższy czas? Czy potrzebuję szybkiego dostępu (biorąc pod uwagę proces KYC dla rotacji proxy)?