Różnica między Web Crawling a Web Scraping - StableProxy

Opublikowany

лип. 25-е, 2024

Temat

podręcznik

Czas czytania

10 min

Blog
Author

Autor

StableProxy

Pojęcia Web Crawling i Web Scraping

W tym artykule rozważymy korzyści i różnice między podejściami do web crawling i web scraping. Dowiesz się, jak są one używane do zbierania danych z witryn internetowych, a także o obszarach, w których są najbardziej efektywne.

W tym artykule będziemy badać różnice między dwoma metodami analizy informacji uzyskanej z różnych źródeł w Internecie (w szczególności z witryn internetowych). Dokładnie przyjrzymy się zakresowi zastosowania i korzyściom każdego z nich, a także ich ograniczeniom.

Co to jest Web Scraping?

Web Scraping to proces, w którym informacje z witryn internetowych i zasobów internetowych są ekstrahowane i przekształcane w format, który jest łatwy do użycia.

Należy zauważyć, że nowoczesne systemy informacyjne są w stanie pracować z różnymi formatami danych. Oprócz Internetu, informacje mogą być przechowywane również w lokalnych plikach. Do ich przetwarzania używane są parsery offline lub scrapery.

Co to jest Web Crawling?

Słowo Crawling pochodzi z języka angielskiego i tłumaczy się jako "pełzanie". W kontekście sieci, to słowo jest zazwyczaj tłumaczone jako "przechodzenie" lub "skanowanie". Należy zauważyć, że słowo "crawler" (crawler) kojarzy się z owadami pełzającymi po ziemi. W języku polskim tłumaczy się to jako "crawler", "spider", "robot wyszukiwarki" lub po prostu "bot". Prawdopodobnie "spider" lepiej oddaje skojarzenia z internetem, postrzeganym jako sieć, gdzie "spider" porusza się po "niciach".

Web Crawling to specjalny skrypt, który przegląda strony internetowe w poszukiwaniu nowych treści lub zmian. Ten proces jest często nazywany indeksowaniem przez webmasterów.

Co oznacza Scraping (czyli parsowanie) danych?

Zdarzają się przypadki, gdy informacje są przechowywane w formacie trudnym do przetworzenia. Na przykład skomplikowany adres internetowy podany na papierowej wizytówce. Aby przejść do podanej strony, klient musi ręcznie wprowadzić wszystkie znaki, co może prowadzić do błędów.

Jednak można uprościć proces, dodając do wizytówki kod QR lub tag NFC. Wtedy informacje można będzie odczytać za pomocą specjalnej aplikacji, co pozwoli uniknąć błędów i przyspieszy proces wprowadzania danych.

Podobna sytuacja może wystąpić, gdy potrzebne dane na dysku twardym komputera są przechowywane w formacie nieczytelnym, tj. w formacie, z którym nie może operować program.

Inny przykład: zakłada się, że trzeba zebrać bazę danych adresów e-mail, umieszczonych w różnych źródłach (w PDF, na obrazach, w klientach pocztowych, dokumentach biznesowych, itp.). Jak można agregować wszystkie te informacje w jednym miejscu, tak aby stały się bardziej przyjazne dla czytelnika?

W takim przypadku może pomóc scraper lub parser. Jest to program, który może otwierać pliki różnych formatów, znajdować w nich potrzebne informacje i zapisywać je w innym formacie, bardziej wygodnym do przetwarzania. Zazwyczaj są to tabele lub listy, ale mogą być używane również inne formaty (np. znaczniki XML).

Proces wyszukiwania informacji i jej transformacji w nowy wygląd lub format nazywany jest parsingiem lub scrapingiem.

Więc scraping (lub Web Scraping) to proces wykrywania i przekształcania danych w format, który jest bardziej wygodny do użycia, przechowywania, analizy, indeksowania i innych celów.

Dlaczego web scraping stał się tak popularny?

Web scraping pozwala na obszerne sprawdzanie witryn pod kątem błędów, jakości treści i struktury, a także umożliwia sprawdzenie, czy istnieją niezbędne metatagi, szybko i efektywnie. Skrapery sieciowe potrafią imitować działania użytkowników, co jest przydatne do oceny funkcjonalności i bezpieczeństwa stron internetowych, a także do mierzenia obciążenia i innych parametrów.

Skrapery umożliwiają szybkie wyszukiwanie informacji na wybrany temat w internecie lub na specyficznych stronach. Te narzędzia pomagają również organizować i przechowywać różnorodne dane o konkurentach, takie jak ceny, pozycje produktów, oferty specjalne i inne ważne szczegóły. Jest to potężne narzędzie do przeprowadzania badań marketingowych.

Skrapery są w stanie śledzić nową zawartość i informować o różnych wydarzeniach, w tym negatywnych opinii, nowych komentarzach, ofertach specjalnych i wzmiankach.

Za pomocą specjalnych modułów programistycznych, skrapery mogą przekształcać dane z jednego formatu do drugiego, na przykład, umożliwiając rozpoznawanie tekstowej informacji na obrazkach.

Skrapery mogą działać jako odrębne oprogramowanie na urządzeniu użytkownika (na jego komputerze lub serwerze wirtualnym / specjalistycznym), lub mogą być wdrożone w chmurze i zaprezentowane jako usługa, na przykład w formatach SaaS lub PaaS. W niektórych przypadkach skrapery mogą być zintegrowane z bardziej złożonymi systemami oprogramowania jako jeden z komponentów systemu.

Cele i zadania web scrapingu mogą być różne, począwszy od pozytywnych, skupiających się na tworzeniu i ulepszaniu, po negatywne, związane z szpiegostwem przemysłowym, wykrywaniem zagrożeń bezpieczeństwa i innymi celami.

Najważniejsze zadania dla biznesu:

 1. Śledzenie cen i konkurencji: Skrapery są używane do śledzenia cen towarów i usług konkurencji, co pozwala firmom dostosować swoje ceny i strategie cenowe.
 2. Zbieranie danych o klientach i konsumentach: Web scraping pomaga zbierać dane o klientach i ich preferencjach, co pozwala precyzyjniej dostosować strategie marketingowe i usługi.
 3. Monitorowanie reputacji i feedbacku: Skrapery są używane do monitorowania opinii klientów i ich opinii o firmie, co pomaga zarządzać reputacją i poprawić jakość obsługi.
 4. Zbieranie danych o produktach i asortymencie: Firmy mogą używać skraperów do zbierania informacji o produktach i usługach na rynku, a także do porównawczej analizy asortymentu konkurentów.
 5. Wyszukiwanie potencjalnych klientów: Web scraping pomaga identyfikować potencjalnych klientów na podstawie ich zainteresowań i zachowań w sieci.
 6. Analiza rynku i trendów: Dane zebrane za pomocą skraperów pozwalają firmom analizować aktualne trendy rynkowe i przewidywać przyszłe zmiany.
 7. Monitorowanie wiadomości i wydarzeń: Web scraping pozwala firmom śledzić wiadomości i wydarzenia w ich branży, co może być przydatne do podejmowania strategicznych decyzji.

Porównanie produktów i usług: Firmy mogą porównywać swoje produkty i usługi z tymi, które oferują ich konkurenci, w celu ulepszenia swojej oferty.

Web scraping dostarcza firmom cennych danych i zrozumienia, które pomagają im podejmować świadome decyzje i utrzymać konkurencyjność na rynku.

Zalety korzystania z Web Scrapingu:

Transformacja danych

Web Scrapery ułatwiają proces przełożenia danych z jednego formatu na inny, pomagając w różnorodnych zadaniach.

Efektywne wyszukiwanie i organizacja informacji

Dzięki scraperom proces wyszukiwania i strukturyzowania potrzebnych informacji jest uproszczony i przyspieszony, co pozwala łatwiej przeprowadzać analizę danych lub monitorować je.

Automatyzacja marketingu

Scrapery przyczyniają się do automatyzacji wielu funkcji marketingowych, co zwiększa ogólną skuteczność kampanii marketingowych.

Rozpoznawanie i analizowanie danych

Scrapery zmniejszają udział czynnika ludzkiego, co przyczynia się do dokładniejszego i szybszego rozpoznawania oraz analizy danych.

Obniżanie kosztów

Web Scraping pozwala obniżać koszty poprzez aktywne zbieranie danych i automatyzowanie procesów biznesowych.

Możliwość wynajmu specjalistycznych usług

Korzystanie z usług specjalistycznych pozwala uzyskać gotowe informacje o rynku i ułatwia proces przechowywania informacji, oferując rozwiązania w chmurze.

Przetwarzanie dużych ilości danych

Web Scraping pozwala jednocześnie przetwarzać duże ilości danych i pracować z dużymi bazami danych.

Wady korzystania z Web Scrapingu:

Nadmierne obciążenie serwerów

Web Scraping może spowodować dodatkowe obciążenie serwerów stron internetowych, co może prowadzić do problemów. W związku z tym wiele dużych stron internetowych stosuje różne formy ochrony, takie jak systemy ochrony przed botami lub blokowanie adresów IP.

Wymaga stabilnego połączenia z internetem

Do efektywnego przetwarzania dużych ilości danych niezbędne jest stałe, szybkie połączenie z internetem. Wymaga to również umiejętności równoległego wykonywania zadań i korzystania z rotacji serwerów proxy w celu zapobieżenia blokowaniu adresu IP.

Koszty oprogramowania

Często do pracy z potężnymi i elastycznymi scraperami wymagane jest nabycie licencji, ponieważ darmowe wersje mogą mieć pewne ograniczenia lub nie radzić sobie z określonymi zadaniami.

Koszt usług chmurowych

Korzystanie z usług chmurowych do skrapingu wiąże się również z kosztami subskrypcji, co może być dość kosztowne przy przetwarzaniu dużych ilości informacji.

Konieczność przechowywania danych

Zebrane dane, zwłaszcza w dużych ilościach, wymagają dodatkowej przestrzeni na dysku, co może zajmować gigabajty, a nawet terabajty miejsca na dysku.

Specyfika parserów

Niektóre scrapery mogą być ukierunkowane na konkretne zadania i dostosowanie ich do innych może być trudne.

Złożoność konfiguracji

Uniwersalne scrapery mogą wymagać skomplikowanej konfiguracji i specjalistycznych umiejętności do poprawnego funkcjonowania.

Potencjalne naruszenie praw

Podczas web scrapingu można spotkać się z problemami związanymi z naruszeniem praw autorskich i przepisów dotyczących ochrony danych, co może prowadzić do konsekwencji prawnych.

Proces pracy Crawlingu:

 • Narzędzie typu web crawler lub spider skanuje zawartość witryny internetowej.
 • Wyekstrahowane dane, w tym cała struktura HTML i kod strony, są przesyłane na serwer wyszukiwarki do analizy i porównania z wcześniejszą, aktualną wersją.
 • W trakcie analizy oceniana jest relewantność i wartość treści, a także sprawdzane są różne cechy, takie jak łatwość nawigacji i czas ładowania strony.
 • Jeśli jest to wymagane, wprowadzane są zmiany do bazy danych dla grafu wiedzy lub bazy danych, a nowe strony mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania, a stara lub przestarzała treść może być usunięta.

Podczas podstawowego parsingu wykonuje się podobne kroki, kiedy dane są pobierane z witryny internetowej za pomocą specjalistycznych skryptów. W tym przypadku jednak zebrane dane nie są przekazywane ani przechowywane na serwerach wyszukiwarek, ale są zapisywane na serwerach lub komputerach użytkowników.

Biorąc to pod uwagę, odpowiedzmy na podstawowe pytania:

Crawling witryn internetowych (web crawling) to proces, podczas którego przeglądane jest zawartość wszystkich stron na konkretnym portalu internetowym, aby ocenić ich znaczenie w kontekście odpowiedniego wyszukiwania. Zadaniem robotów wyszukiwarki jest "rozumieć" i "uczyc się" zawartości każdej strony, tak jak robią to zwykli użytkownicy.

W przeciwieństwie do potencjalnego nadmiaru ruchu, z którym może wiązać się proces parsingu, crawling jest bardzo przydatnym działaniem dla witryny internetowej. Wyniki crawlingu mogą sprawić, że strona zostanie uwzględniona w wynikach wyszukiwania lub poprawi swoją pozycję, jeśli już się w nich znajduje.

Dla ułatwienia pracy crawlerów, właściciele witryn internetowych mogą dostarczyć specjalne konfiguracje i mapy strony. Korzystając z narzędzi takich jak robots.txt, mapy XML i unikatowe tagi HTML, webmasterzy mogą ustalić, które części strony powinny być analizowane, a które pominięte, a także zapewnić informowanie o pojawieniu się lub zniknięciu materiałów i wiele innych.

Różnica między parsingiem a crawlingiem polega na tym:

Parsing (Scraping) to metoda pozyskiwania konkretnych danych ze stron internetowych, takich jak tekst, obrazy, linki i inne. Zwykle jest używany do analizy, przechowywania lub przetwarzania tych informacji dla konkretnych celów.

Crawling (web crawling) to ogólny proces, w którym robot wyszukiwarki lub spider przechodzi przez całą zawartość stron portalu internetowego, aby ocenić ich znaczenie dla wyszukiwania. Proces ten służy do rankingu stron internetowych i ich uwzględnienia w wynikach wyszukiwania.

Jak można wywnioskować z opisu, parsing jest przeprowadzany głównie przez użytkowników lub właścicieli firm dla swoich potrzeb. Służy do wyszukiwania, analizy, ekstrakcji i przekształcania treści w przyjazny format.

Cele parsingu zwykle wiążą się z zadaniami biznesowymi. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne oprogramowanie i narzędzia, które pozwalają omijać strony, obejść blokady i przyspieszać procesy, na przykład za pomocą rotacyjnych proxy.

Z drugiej strony, głównym celem crawlingu stron internetowych jest indeksowanie i dodawanie do wyszukiwania. Właściciele stron internetowych nie przeszkadzają w procesie indeksowania i przygotowują swoje strony do niego. Roboty wyszukiwarki nie są blokowane, wręcz przeciwnie, oczekuje się ich interwencji w celu uzyskania nowych informacji.

Podczas parsingu, dane są zbierane i przetwarzane zgodnie z kryteriami wyszukiwania, takimi jak informacje kontaktowe, komentarze czy wzmianki o markach handlowych. Te dane można eksportować i zapisywać w dogodnym miejscu do dalszej analizy.

W przypadku crawlingu, dane są przetwarzane tylko przez wyszukiwarki i nie są udostępniane stronie trzeciej.

Techniczne różnice między parsingiem a crawlingiem nie zawsze są jasne. Każdy parser może naśladować robota wyszukiwarki lub przeglądarkę internetową i zbierać dane w formacie kodu HTML.

Różnica tkwi w celu przetwarzania danych i technikach technicznych stosowanych do tego celu. Robotom wyszukiwarki nie potrzeba omijać blokad ani stosować dodatkowych środków ochronnych, ponieważ ich praca jest mile widziana. W przeciwieństwie do parsera, który musi pokonać przeszkody, aby zebrać informacje ze stron, pomimo ewentualnych ograniczeń.

Wniosek

W istocie, koncepcja "Web Crawling" (lub po prostu Crawling) odnosi się do indeksowania zawartości stron internetowych, której celem są właściciele stron internetowych, aby informacje na ich zasobach mogły być obecne w wynikach organicznego wyszukiwania.

Fraza "Scraping" nie jest tak szeroko rozpowszechniona, i często zastępuje się ją terminem "parsing". Implementacja parsingu zwykle wiąże się z działaniami komercyjnymi i zadaniami, takimi jak analiza śledząca, identyfikacja i ekstrakcja danych.

Ważne jest, aby zauważyć, że techniczne metody skanowania i parsingu mają wiele podobieństw. Oba metody obejmują zbieranie i badanie kodu HTML zasobów internetowych.

Jeśli są Państwo zainteresowani konkretnie parsingiem (scrapingiem) danych, zazwyczaj wymaga to więcej wysiłku i zasobów. Nawet przy użyciu specjalistycznych narzędzi programistycznych, często wymagane jest podłączenie listy serwerów proxy w celu uniknięcia blokady adresu IP i swobodnego dostępu do zasobów docelowych.