Prywatny adres IP a publiczny adres IP - porównanie od StableProxy

Opublikowany

лип. 25-е, 2024

Temat

podręcznik

Czas czytania

10 min

Blog
Author

Autor

StableProxy

Porównanie adresu IP przypisanego do określonego urządzenia z adresem IP używanym przez wiele urządzeń.

Mówiąc konkretniej, różnica między prywatnym a publicznym adresem IP (IP oznacza protokół internetowy) polega na tym, że prywatne adresy IP należą i są używane tylko przez jednego klienta, podczas gdy publiczne adresy IP mogą być używane przez wielu użytkowników jednocześnie.

Ukrywanie swojej tożsamości sieciowej za pomocą serwerów proxy to sprawdzony sposób na zapewnienie anonimowości i ukrycie rzeczywistego adresu IP.

Jednak w trakcie badania możliwości proxy prawdopodobnie natkniesz się na wybór między prywatnymi a publicznymi proxy.

W kontekście pytania "publiczne czy prywatne adresy IP" odpowiedź brzmi, że wśród serwerów proxy częściej wybiera się prywatne niż publiczne. Dlaczego? O tym porozmawiamy później.

Ale zanim przejdziemy do tego, przyjrzyjmy się bliżej definicjom dwóch typów serwerów proxy.

Publiczny adres IP kontra prywatny: główne różnice

Najważniejsza różnica między prywatnymi a publicznymi adresami IP polega na tym, że prywatne adresy IP są dostarczane wyłącznie jednemu użytkownikowi. Natomiast publicznym adresem IP mogą korzystać jednocześnie wielu użytkowników.

Porównanie publicznych i prywatnych adresów IP

Teraz porównajmy dwa typy adresów IP pod kątem kilku kluczowych cech.

Ryzyko blokady.

Istotna różnica między publicznymi a prywatnymi adresami IP polega na prawdopodobieństwie blokady podczas web scrapingu. Korzystanie z prywatnego adresu IP do scrapingu znacznie zmniejsza ryzyko blokady w porównaniu z publicznym IP.

Kontrola.

Ten aspekt jest ściśle związany z poprzednim - zarządzanie swoimi adresami IP i posiadanie ich zmniejsza prawdopodobieństwo blokady. W końcu kontrolujesz, które strony skanować z danego adresu IP, jak długo i jaką metodą; i wszystko to dzieje się pod warunkiem, że wiesz, że twój adres IP nie jest używany przez innych w tym momencie.

Szybkość.

Gdy mowa o web scrapingu, większość użytkowników zadaje pytanie o szybkość. Prywatne proxy zwykle oferują wysoką szybkość, nie musisz dzielić się przepustowością z innymi użytkownikami. W przeciwieństwie do publicznych, prywatne serwery proxy w centrach przetwarzania danych nie mają ograniczeń przepustowości i zapewniają wysoką stabilność pracy.  

Jednak ważne jest podkreślenie, że zdarzają się sytuacje, gdy publiczne adresy IP mogą działać tak szybko jak prywatne. Głównie zależy to od aktywności innych użytkowników podłączonych do tego samego serwera; to znaczy, od intensywności ich ruchu sieciowego. Tak czy inaczej, jeśli twoje preferencje skłaniają się ku publicznym adresom IP i potrzebujesz wysokiej wydajności, upewnij się, że wybrałeś dostawcę z dużym pulą adresów IP.

Gwarancja bezpieczeństwa

Prywatne serwery proxy, czyli te dedykowane tylko jednemu użytkownikowi, zapewniają gwarantowane bezpieczeństwo za pośrednictwem protokołów HTTP, HTTPS lub SOCKS5. Kiedy kupujesz takie proxy od zaufanego dostawcy IP, masz pewność, że Twoje dane osobowe są bezpieczne. Dodatkowym plusem jest niska szansa na przeciążenie przepustowości, ponieważ jesteś jedynym użytkownikiem proxy.

Pamiętaj, że wybór godnego dostawcy adresów IP wymaga staranności. Chociaż niektóre firmy kuszą ofertą darmowych prywatnych proxy, ważne jest zrozumienie, że proxy przydzielone jednemu użytkownikowi nie mogą być darmowe. Odrzuć więc myśl o takiej fałszywej reklamie i skorzystaj z usług tylko sprawdzonych firm.

Wycena

Oczywiście, koszt prywatnych serwerów proxy będzie wyższy niż wirtualnych, ponieważ każdy z nich jest używany tylko przez jednego użytkownika, który pokrywa wszystkie koszty obsługi. Z drugiej strony, publiczne proxy to opcja budżetowa, szczególnie jeśli używa się ich do web scrapingu.

Jeśli chodzi o typ strony internetowej, publiczne proxy są najlepsze do skanowania specyficznych zasobów, które nie są popularne wśród innych użytkowników. Takie strony internetowe rzadko stosują ochronę przed botami, co pozwala Ci nie martwić się o to, że odwiedzają je inni użytkownicy korzystający z publicznych proxy.

Osoby potrzebujące anonimowości i zmiany lokalizacji powinny również zwrócić uwagę na publiczne proxy, szczególnie jeśli docelowa strona internetowa nie przeszkadza w skanowaniu i stosuje niewiele środków ochrony.

Podsumowanie

Ostatecznie, posiadanie prywatnych lub publicznych adresów IP należy do kategorii dedykowanych adresów IP. Ale różnica między nimi nie jest tak duża, jak między proxy dla data center a proxy dla użytkowników domowych.

Przeanalizowaliśmy dokładnie główne aspekty, takie jak prędkość, bezpieczeństwo i wiele innych, aby pomóc Ci zrozumieć pełen zakres rynku proxy i adresów IP. Jest to szczególnie ważne przy rozważaniu niektórych darmowych ofert, które nie mogą gwarantować dobrej reputacji lub praw własności do adresów IP. Kupując dowolny typ serwerów proxy od Stableproxy, nie musisz martwić się o naruszenie prędkości i bezpieczeństwa.

Zakończenie

Zgadzam się, że pierwszy wybór większości osób skłania się ku prywatnym IP. Ale warto pamiętać, że wszystko zależy od Twoich konkretnych potrzeb. Dla oszczędności lepiej trzymać się wyboru wirtualnych IP.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru między prywatnymi proxy, napisz do nas, a my pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Często zadawane pytania

Jak określić, czy mam przypisany publiczny, czy prywatny IP?

Adres IP, który otrzymujesz od dostawcy, jest zawsze prywatny i może być statyczny lub dynamiczny.

Jeśli chodzi o adresy IP dostarczane przez dostawców proxy lub VPN, jeśli nie prosiłeś i nie płaciłeś za prywatne IP, najprawdopodobniej masz publiczny adres IP.

Warto dodatkowo zrozumieć różnicę między statycznym a dynamicznym IP.

Czy prywatne IP gwarantuje bezpieczeństwo?

Pomimo pozornej bezpieczeństwa prywatnego IP, które jest używane tylko przez jedną osobę, nie jest to obowiązkowe. Wybór publicznych adresów IP może być również bezpieczny, pod warunkiem korzystania z zaufanych dostawców premium. Korzystając z darmowych serwerów proxy bez gwarantowanej reputacji adresu IP, możesz napotkać ryzyko.

Czy można zmienić prywatne IP?

To jest pytanie wyłącznie do dostawcy Twojego IP. Powinieneś skontaktować się z nim, aby omówić możliwość otrzymania nowego adresu IP.